«

»

lut 19

Rozpylacze w opryskiwaczach rolniczych

Niniejszy wpis ma na celu zapoznać Państwa z tematyką rozpylaczy, które stosowane są głównie na opryskiwaczach polowych i sadowniczych. Różne sposoby ich wykorzystania, ich możliwości i rodzaje powodują, że wiedza na ich temat może pomóc w zrozumieniu jaki stoi przed nami wybór i jakie możliwości ten wybór daje w kontekście opryskiwania roślin bądź sadów.

Rozpylacze płaskostrumieniowe

Pierwszym typem rozpylaczy montowanych na opryskiwaczach rolniczych są rozpylacze płaskostrumieniowe. Zazwyczaj stosuje się je przy pracy w przedziale ciśnienia między 1,5 a 4 bary. Wysokość zastosowanego ciśnienia wpływa na wielkość rozpylanych kropel cieczy. Kąt zraszania wynosi zazwyczaj od 70° do 120°. Odległość pomiędzy dyszami powinna być zachowana na poziomie 50 – 60 cm w zależności od kąta zraszania. Większość z rozpylaczy płaskostrumieniowych wykorzystywanych jest przy wietrze do 3 metrów na sekundę. Specyfika ich pracy polega na wyrzuceniu płaskiego strumienia cieczy.

Rozpylacze wirowe

Wirowe rozpylacze wytwarzają strumień cieczy w kształcie stożka. Stożek może być wypełniony bądź pusty w środku. Ten typ rozpylacza jest częściej stosowany w sadownictwie. jego maksymalny kąt zraszania raczej nie przekracza 80°. Najczęściej montowane co około 30 cm z uwagi na węższy kąt w porównaniu z rozpylaczami płaskostrumieniowymi.

Należy mieć na uwadze, że warunki atmosferyczne mają zasadniczy wpływ na dobór wielkości kropel, ciśnienie i prędkość opryskiwania. Przy wietrznej pogodzie powinno stosować się większe krople aby trudniej był znoszone przez wiatr. Większe krople powinno się wytwarzać przy mniejszej prędkości oprysków. Z kolei lepsze warunki i brak wiatru sprzyja stosowaniu najdrobniejszych kropel.

rozpylacze opryskiwacza

Ze względu na wielkość kropel wyróżniamy następujące typy rozpylaczy:

Rozpylacze antydryftowe (antyznoszeniowe)

Są to rozpylacze, które posiadają dodatkowa dyszę. Funkcją dodatkowej dyszy jest obniżanie ciśnienia cieczy przed dostaniem się do wylotowej dyszy rozpylacza płaskostrumieniowego. Powoduje to duże ograniczenie w wytwarzaniu najdrobniejszych kropel co zapobiega stratom związanym ze znoszeniem tych kropel i ich wyparowaniem. Rozpylacze to pracują przy nieco podniesionym ciśnieniu, który najczęściej występuję między 2-5 bar.

rozpylacze płaskostrumieniowe

Rozpylacze eżektorowe

Ten rodzaj rozpylacza na opryskiwaczach posiada specjalny otwór, przez który wsysane jest powietrzne na skutek przepływającej pod ciśnieniem cieszy. Tworzące się pęcherzyki powietrza w wodzie powodują, że krople wydostające się z rozpylacza są duże, niepodatne na znoszenie przez powietrze. Krople ulegają rozkładowi na mniejsze w chwili uderzenia o roślinę czy inna uprawę. Pracują przy wyższym ciśnieniu od 3 do nawet 7 barów i produkują najbardziej odporne na znoszenie rozpylenie cieszy.

Rozpylacze inżektorowe

Przypominają w sposobie działanie wyżej wymienione rozpylacze eżektorowe. Różnica polega na tym, że powietrze jest wtłaczane do rozpylacza za pomocą sprężarki. Ciśnienie powietrza może być regulowane i jest zmienne. Ten typ rozpylacza daję większą kontrolę na wielkością kropli i w zależności od warunków pogodowych, szczególnie siły wiatru można tę wielkość dostosować.

Ostatecznie wybierając odpowiednie do swoich potrzeb rozpylacze warto kierować się oprócz wyżej wymienionymi cechami, także ich wytrzymałością. Warto pytać lub sprawdzać przed zakupem czy spełniają odpowiednie normy ISO. Zwróćmy też uwagę na to z jakich materiałów są wykonane bo będzie to miało wpływ na długość eksploatacji. Z całą pewnością produkty wykonane z najwyższej jakości materiałów będą droższe, ale posłużą na znacznie dłuższy okres ich eksploatacji. W tym przypadku najbardziej odpornymi będą dysze ceramiczne. Inne wykorzystywane materiały to stal nierdzewna, tworzywa sztuczne czy mosiądz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>