«

paź 19

Co trzeba wiedzieć o paszach dla bydła?

W wielu gospodarstwach hodowla bydła jest priorytetem. Każdemu rolnikowi zależy zatem na tym, aby dla swoich zwierząt wybrać najlepszą paszę, która dostarczy im wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Co zatem trzeba wiedzieć o paszach dla bydła? Jak i je przygotować? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Jak dzielimy pasze dla bydła?

Jeśli zależy nam na tym, aby bydło otrzymywało paszę dobrej jakości, to należy pamiętać o tym, że bardzo ważny jest nie tylko jej skład, ale także sposób przechowywania. Pasza powinna być przechowywana tak, aby nie narażać jej na wilgoć, pleśń czy różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Pasze dla bydła możemy podzielić na objętościowe soczyste, czyli takie, które wyróżniają się dużą zawartością wody (do 95%), objętościowe suche, pasze treściwe, specjalistyczne, a także dodatki mineralno-witaminowe. Pasze objętościowe suche to siano oraz słoma; objętościowe soczyste to między innymi zielonki (zioła, trawy czy rośliny motylkowe). Bardzo popularne są także kiszonki; okopowe, czyli np. buraki, ziemniaki, marchew. Pasze treściwe to ziarna zbóż, śruty poekstrakcyjne oraz nasiona roślin strączkowych, będące między innymi bardzo dobrym źródłem białka.

Jaka pasza dla bydła będzie najlepsza?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dobór odpowiedniej paszy dla bydła uzależniony jest od wielu czynników, wśród których można wymienić np. wiek zwierzęcia, jego rasę lub masę ciała. Pewne jest natomiast to, że w racjonalnej hodowli bydła niezbędne jest dostarczenie zwierzętom wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Możliwe jest to między innymi poprzez przygotowywanie paszy w odpowiedni sposób tak, aby wszelkie składniki zostały ze sobą odpowiednio połączone. W tym celu doskonałym rozwiązaniem będzie inwestycja w mieszalniki paszowe. Można je znaleźć między innymi w ofercie firmy LabEcoTech: https://labecotech.pl/mikser-paszowy/

Dzięki temu urządzeniu można w prosty sposób przygotować paszę wysokiej jakości w takiej ilości, jaka będzie nam akurat potrzebna. To również pełna kontrola nad tym, co znajdować będzie się w naszej paszy dla bydła. Wybierając mieszalniki paszowe nie musimy się też martwić o to, w jaki sposób przechowywać paszę dla bydła. Pełna kontrola nad produkcją pozwala wyprodukować taką ilość paszy, jaka akurat jest potrzebna do tego, aby nakarmić zwierzęta w gospodarstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>