W tym artykule omówiona zostanie specyfikacja standardowego, typowego opryskiwacza polowego. Dzięki kilku danym technicznym będą Państwo w stanie zwrócić uwagę na większą ilość rzeczy, elementów, na które warto zwrócić uwagę bądź zapytać chcąc nabyć opryskiwacz do własnego użytkowania. Dla osób spoza branży rolniczej w podstawowym stopniu przybliży funkcjonalność i różnorodność opryskiwaczy rolniczych co poszerzy wiedzę o tę gałąź techniki rolniczej.
Podstawowe parametry opryskiwaczy
Zbiornik opryskiwacza
Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy w przypadku opryskiwaczy rolniczych jest zbiornik. Tutaj w zasadzie patrzymy na pojemność zbiornika, rzadziej na materiał, z którego jest zrobione. Zwykle jest to zbiornik żywiczny. Jego pojemność będzie miała zdecydowany wpływ na całość procesu opryskiwania. Wymaga to uwzględnienia opryskiwanej powierzchni, częstotliwości oprysków i szybkości zużycia środków.
Belka opryskiwacza
Drugim ważnym elementem jest szerokość robocza belki. Tutaj najczęściej spotkamy belki rozkładane zatem umożliwione będzie dostosowanie szerokości opryskiwanej powierzchni podczas przejazdu i można ją dostosować do aktualnych potrzeb.W zależności od ilości rozłożeń belki umożliwione będzie osiągnięcie zazwyczaj od 3 do 5 różnych szerokości, co znacznie ułatwi pracę przy zmieniających się warunkach i potrzebach. Belki posiadają też swoje funkcje, które je odróżniają. Najczęściej są podnoszone hydraulicznie z wieloma możliwościami rozkładu belki. Zazwyczaj rozkłada się ją ręcznie w typowych opryskiwaczach. Często mamy możliwość rozłożenia belki z jednej strony, bądź z dwóch stron ale niezależnie od siebie. Dla przykładu rozkładamy lewą stronę belki dwukrotnie a prawą jednokrotnie.Otrzymujemy w ten sposób 4 pojedyncze długości robocze belki opryskiwacza z 5 możliwych.
Pompa opryskiwacza polowego
Kolejnym ważnym elementem jest pompa opryskiwacza rolniczego. Pompa powinna być dostosowana po pierwsze do pojemności zbiornika, a pod drugie do ilości dysz na belce. Im większy zbiornik posiadamy, tym bardziej efektywna pompa jest potrzebna do opryskiwacza. Ilość dysz również ma znaczenie gdyż wpływa na tempo opróżniania się zbiornika. Im szybciej opróżniany jest zbiornik tym sprawniejsze pompy potrzebuje aby utrzymać odpowiednie ciśnienie. Przykładowo dla zbiorników o pojemności do 1000 litrów powinna sprawdzić się pompa z efektywnością około 130-150 litrów na minutę. Opryskiwacze ze zbiornikiem 4000-5000 litrów powinny być już wyposażone w pompę, która poradzi sobie z przepchaniem około 240-300 litrów wody na minutę.
Zaczep skrętny lub sztywny
Rodzaj zaczepu nie jest aż tak bardzo istotny. Ma pewne znaczenie przy wykonywaniu manewrów, jednak przy dużych areałach nie powinno to mieć większego znaczenia. Dodatkowo większość opryskiwaczy może być podłączona do ciągnika zarówno w sposób skrętny jak i sztywny.
Koła opryskiwacza
Do każdego opryskiwacza możemy dopasować odpowiednie koła. Będzie to zależeć od terenu, na którym opryskiwacz będzie wykorzystywany. Możliwe będzie także wymienienie kół na inny zestaw. Najczęściej spotykane rozmiary to przedział 36 – 44 cali.
Panel sterowania opryskiem
Sterowanie opryskiwaniem powinno zapewnić przynajmniej 2 funkcje. Pierwszą będzie włączanie i wyłączanie oprysku elektrycznie. Ta część nie wymaga dodatkowego opisu. Dobrze jest jeśli zostanie umożliwiona regulacja ciśnienia oprysku. Mamy wówczas na wyposażeniu manometr, który pokazuje aktualne ciśnienie.
Oświetlenie opryskiwaczy
Warto zwrócić uwagę także na ten element wyposażenia opryskiwacza. Jeśli planujemy użytkowanie urządzenia rolniczego także późnymi wieczorami lub w nocy, niezbędne będzie także oświetlenie. Obecnie najczęściej spotykane jest ledowe oświetlenie belek co umożliwia pracę w niesprzyjających warunkach.
Mamy nadzieję, że ogólne omówienie specyfikacji opryskiwaczy rolniczych przybliży Państwu temat tych urządzeń i bez większych problemów wystarczą one do dobrej orientacji przy ewentualnym zakupie sprzętu.
Najnowsze komentarze