Czym są i jak działają koparki?
Koparki to najbardziej popularne i łatwo rozpoznawalne maszyny budowlane spotykane niemal na każdej budowie. Są niezbędne do prowadzenia robót ziemnych, wykopów. Łatwo je rozpoznać spośród maszyn budowlanych ponieważ posiadają specjalny wysięgnik i ramię z zamocowaną łyżką do nabierania ziemi i innych materiałów oraz przesypywania ich w inne miejsce. Poniższa grafika obrazuje podstawowe elementy budowy typowej koparki:
Jak widać koparka posiada wysięgnik i ramię, które zakończone jest łyżką. Dzięki siłownikom wysięgnika możliwe są ruchy ramienia i łyżki dzięki czemu koparka nabiera do łyżki materiał. Wszystkim steruje się z kabiny operatora koparki. Przypomina to budowę ręki człowieka, która ugina się w stawach: nadgarstku, stawie łokciowym i stawie ramiennym, a mięśnie przybierają rolę siłownika, który umożliwia zginanie i chwytanie.
Na poniższym filmie widać w jaki sposób pracuje koparka Volvo:
https://www.youtube.com/watch?v=XokcDx_6QUo
Dwa podstawowe typy koparek
Koparki możemy podzielić ze względu na rodzaj podwozia i układu jezdnego. Spotykane są następujące typy:
- koparki gąsienicowe,
- koparki kołowe.
Koparki gąsienicowe posiadają podwozie gąsienicowe, natomiast kołowe posiadają standardowo dwie osie i cztery koła na których się poruszają.
Części zamienne w koparkach
Koparki pracują w trudnych warunkach a wiele elementów i podzespołów jest bardzo mocno eksploatowanych na które działają siły powodujące ich zużycie, a czasami awarię. Wymiana części w koparkach jest normalna i powszechna. Trzeba mieć świadomość, że tego typu maszyny budowlane to nie są samochody osobowe, które jeżdżą po równej drodze. Są to maszyny przeznaczone do trudnych zadań ziemnych i terenowych. Do elementów, które narażone są na największe zużycie należą między innymi:
- łyżka koparki i lemiesze – podlegają ścieraniu podczas kontaktu z podłożem lub innym sypkim materiałem, który jest nabierany. Lemiesze osadzone na łyżce koparki muszą być wykonane z utwardzonej stali,
- koła napędowe – są to koła w podwoziach gąsienicowych, które przekazują napęd z silnika na układ gąsienicowy. Koła te pracują w trudnych warunkach i podlegają działaniu bardzo dużym siłom. One także muszą być wykonane z utwardzanej stali, aby były odporne na pękanie czy ścieranie.
- płytki jezdne – są to płytki stalowe, które pokrywają gąsienice stalową od strony zewnętrznej. To one bezpośrednio stykają się z podłożem, po którym porusza się koparka, dlatego cała masa koparki spoczywa właśnie na nich. Z tego powodu są to również elementy, które często się wymienia.
Polecany producent i dystrybutor części do koparek i ładowarek: Entrack-Pol.
Najnowsze komentarze