Liczne inwestycje budowlane, rozwój infrastruktury transportowej i wiele innych aspektów wpłynęło na to, że bardzo lukratywnym biznesem jest produkowanie maszyn. Produkcja sprzętu do koparek czy dystrybucja części do ciągników są jednymi z najbardziej rozwijających się kategorii tej branży gospodarki. Nawet państwowe instytucje przyczyniają się do rozwoju tej gałęzi, kupując zamiatarki uliczne do ciągników rolniczych ZMG.
Branża produkcji metalurgicznej
Jeśli zastanawiamy się czy warto spróbować swoich sił i rozpocząć działalność w tej branży musimy przemyśleć kilka ważnych kwestii. Produkcja sprzętu do koparek wiąże się ze sporą inwestycją i dużym nakładem finansowym. Znacznie łatwiejszym procesem byłaby dystrybucja części do ciągników i realizowanie zamówień na przykład na zamiatarki uliczne do ciągników rolniczych. Jeśli zatem stwierdzimy, że produkcja sprzętu do koparek i innych tego typu maszyn jest na ten moment poza naszym zasięgiem, musimy sprawdzić, jaka konkurencja panuje w branży, którą jest dystrybucja części do ciągników.
Poziom inwestycji w rolnictwie UE
W roku 2013 najwięcej gospodarstw w krajach unijnych było w Rumunii ok. 3,6 mln, Polsce ok.1,4 mln, Włoszech ok.1,0 mln i Hiszpanii–0,9 mln. W rolnictwie UE pracuje regularnie 25,5 mln osób, w tym 23,5 mln to właściciele gospodarstw i członków ich rodzin. Przeciętna wartość produkcji rolniczej gospodarstwa w UE przekracza 25 tysięcy euro, jednak jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych krajach.Średni roczny poziom inwestycji w technikę rolniczą wyniósł około 150 euro na 1 hektar (6800euro/gospodarstwo). – podaje raport „Rynek ciągników i maszyn rolniczych w Europie„, E. Lorencowicz
Kto zamawia zamiatarki uliczne? Nastawić się na eksport?
Z pewnością zamiatarki uliczne do ciągników rolniczych są najczęściej zamawiane przez firmy sprzątające ulice na zlecenie gminy. Warto zorientować się, które firmy zazwyczaj startują w tego typu przetargach, aby móc zorientować się jaka jest roczna skala zamówień na zamiatarki uliczne do ciągników. Jeśli już oszacujemy popyt wówczas możemy zastanowić się w jaki sposób odbywa się dystrybucja części do ciągników. W tym celu należy obserwować praktyki rynkowe prowadzone przez najlepsze przedsiębiorstwa w branży.
Warto zwrócić również uwagę na dane eksportu maszyn rolniczych i urządzeń budowlanych. O ile firm produkujących w Polsce tego typu sprzęt budowlany i komunalny jest stosunkowo dużo, warto ocenić, gdzie znajdują oni odbiorców swoich produktów. Ważnym elementem będzie tu udział eksportu w dochodzie firmy produkcyjnej – głównie do Niemiec, który to kraj bardzo chętnie kupuje produkty z Polski – dotyczy to zarówno branży motoryzacyjnej, sprzętu AGD i RTV, ale też maszyn użytkowych – jak zamiatarki, ciągniki rolnicze, części do maszyn.
Najnowsze komentarze