Maszyny rolnicze, zwłaszcza te nowoczesne, nie należą do tanich sprzętów i chociażby dlatego ich właścicielom zależy na tym, by przez jak najdłuższy czas pracowały one bez zarzutu i nie ulegały awariom. Eksploatacja maszyn rolniczych jest najbardziej intensywna latem, natomiast w pozostałym okresie są one raczej nieużywane, dlatego też wiedza rolnika chcącego dbać o swoje maszyny powinna obejmować nie tylko ich prawidłowe używanie i konserwację, ale również przechowywanie i wymianę części takich jak np. filtry do maszyn rolniczych. Wówczas można być pewnym, że sprzęt przez długi czas nas nie zawiedzie.
Podstawy prawidłowego użytkowania maszyn rolniczych
Nabywając nową maszynę rolniczą, jej użytkownik powinien przede wszystkim dokładnie zapoznać się z jej działaniem i obsługą, ponieważ to nieprawidłowa eksploatacja jest najczęstszą przyczyną usterek maszyn rolniczych. Taką samą podstawą jak prawidłowa obsługa maszyny, jest jest właściwa konserwacja. Po każdej wykonanej pracy należy usunąć z maszyny zanieczyszczenia, zaś co kilka dni trzeba poddać ją solidniejszej konserwacji. Takie działanie przede wszystkim zabezpieczy nas przed powstawaniem korozji. Bieżąca konserwacja obejmuje czyszczenie maszyny sprężonym powietrzem i odpowiednimi narzędziami oraz mycie wodą. Jeśli zauważymy ubytki powłok malarskich, które mogą się zdarzyć w trakcie eksploatacji maszyny, najlepiej pokryć je farbą. Oczywiście na bieżąco wymieniamy też na nowe części, które przestały działać prawidłowo, np. filtry do maszyn rolniczych PZL Sędziszów.
Przechowywanie maszyn rolniczych
Przechowując maszynę rolniczą, przede wszystkim musimy zadbać o jej ochronę antykorozyjną. Oczywiście maszynę odstawiamy czystą – nie tylko odwdzięczy nam się dobrym stanem, ale także pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac. Wszystkie punkty smarownicze powinny być pokryte smarem, zgodnie z instrukcją producenta maszyny. Paski klinowe powinny zostać zdemontowane, umyte w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła oraz przechowywane w miejscu, w którym nie będą narażone na wysokie temperatury, wilgoć i promienie słoneczne. Akumulator również powinien zostać zdemontowany i, jeśli jest taka potrzeba, to elektrolity trzeba uzupełnić wodą destylowaną. Przynajmniej co trzy miesiące należy go ładować – nienaładowany, straci sprawność. Przechowywanie akumulatora powinno zabezpieczać go przed wilgocią oraz ujemnymi, ale też wysokimi temperaturami (miejsce powinno być chłodne). Oczywiście jeśli jakiekolwiek części wymagają wymiany, można zrobić to przed odstawieniem maszyn do przechowania. Warto pamiętać, że niezależnie od tego czy chcemy wymienić filtry do maszyn rolniczych, czy jakiekolwiek inne części, zawsze powinniśmy sięgać po produkty sprawdzonych producentów, które nie tylko będą odpowiednie do naszych urządzeń, ale również będą nam służyły dłużej. Nie są to jednak produkty niezniszczalne – ze względów bezpieczeństwa, filtry trzeba wymieniać co pewien czas (wskazywany zwykle przez producenta), by odpowiednio spełniały swoją rolę.
Gdzie przechowywać maszyny rolnicze?
Jeżeli zainwestowaliśmy sporo pieniędzy w zakup maszyn rolniczych, warto również zainwestować w odpowiednie miejsce do ich przechowywania, gdzie będą one najlepiej zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, które mogą niekorzystnie odbić się na ich stanie. Najlepszym miejscem będzie garaż, ewentualnie inne zamknięte pomieszczenie. Jeśli nie mamy możliwości znalezienia takiego pomieszczenia, zadbajmy chociaż o to, by maszyny stały pod wiatą. Ważne jest, by stały one na odpowiednim podłożu, tzn. utwardzonym i ze spadkiem, by umożliwiało ono odpływ wody. Ciśnienie w oponach trzeba obniżyć, a same maszyny ustawić na podstawkach – opony przykryć (np. pokrowcami), by ograniczyć dostęp promieni słonecznych do nich. Prawidłowo przygotowana do przechowywania maszyna odwdzięczy nam się dobrym stanem technicznym.
Najnowsze komentarze