Piaskowanie stali jest ściernym procesem wykańczania metalu, który może być wyjątkowo skuteczny do celów takich jak czyszczenie powierzchni i likwidacja chropowatości stalowego elementu, powlekanie, przygotowanie do malowania i wykończenia kosmetycznego. Dzięki śrutowaniu na powierzchnię pod wysokim ciśnieniem napędzany jest stały strumień małych pocisków ze stali nierdzewnej, w celu osiągnięcia pożądanego efektu.
Rodzaje materiałów używanych podczas śrutowania metali podczas procesu śrutowania
Materiały stosowane w większości procesów śrutowania zazwyczaj składają się z małych, kulistych granulek dostępnych w rozmiarach od jednego do sześciu mm średnicy. Drobniejszy materiał zapewni gładsze, bardziej wypolerowane wykończenie, a większe rozmiary przyniosą bardziej rygorystyczne wykończenie, większa chropowatość. Kątowa postać strumienia złożona z drobinek stali jest stosowana w bardziej agresywnych zastosowaniach czyszczących, takich jak usuwanie zanieczyszczeń. Inną odmianą materiału śrutującego jest schłodzony żelazny żwir, stosowany do usuwania rdzy i farb. Jednak agresywna natura schłodzonego żelaza powoduje, że nie nadaje się do stosowania w miękkich metalach, takich jak aluminium.
Technologia śrutowania
Podstawowymi technikami śrutowania są piaskowanie i wykorzystanie powietrza. Technologia wystrzeliwania materiału polega na użyciu koła odśrodkowego, które przekształca energię elektryczną w energię kinetyczną w celu rzutowania materiału na powierzchnię stali. Maszyny do piaskowania są dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie maszyn do śrutowania jest najlepszym wyborem do czyszczenia, odkamieniania, usuwania rdzy na większych powierzchniach stalowych.
Z kolei strumień powietrza wykorzystuje sprężone powietrze pneumatyczne, które jest dostarczane przez dyszę do powierzchni stalowej. Dysze mogą pracować w stałym położeniu lub być kierowane ręcznie. Prędkość strumienia powietrza może być zmieniona w zależności od potrzeb, aby zapewnić maksymalną kontrolę procesu ścierania.
Jakie są zalety śrutowania stali?
Wykorzystanie śrutowania stali w celu przygotowania powierzchni może dostarczyć wielu ważnych korzyści:
- zapewnia skuteczne przygotowanie powierzchni bez potrzeby stosowania surowych substancji chemicznych lub innych potencjalnie niebezpiecznych materiałów,
- zmniejsza czas przygotowania powierzchni nawet o 75 procent, zapewniając jednocześnie znaczne oszczędności w kosztach pracy,
- usuwa łuski i inne zanieczyszczenia powierzchni bez uszkodzenia lub usunięcia podłoża,
- zwiększa trwałość powłok ochronnych,
- sprzyja adhezji farb, powłok epoksydowych i metalowych.
Jeżeli poszukujesz usług śrutowania stali odwiedź tę stronę, na której znajdziesz informacje o usłudze oraz możliwość zlecenia wykonania usługi.
Najnowsze komentarze