«

»

paź 19

Systemy hydrantów przeciwpożarowych – zasada działania

W budynku hydrant pożarowy jest środkiem bezpieczeństwa lub wyposażeniem awaryjnym wymaganym w niektórych typach budynków, który składa się z szeregu elementów, które po zmontowaniu razem zapewniają dostęp do źródła wody, aby pomóc służbom ratowniczo-gaśniczym w ugaszeniu pożaru.W innym przypadku system hydrantów przeciwpożarowych jest źródłem wody o wystarczającym ciśnieniu i przepływie przez rury w całym budynku do strategicznie zlokalizowanej sieci zaworów do celów przeciwpożarowych.

W pewnych okolicznościach woda z sieci wodociągowej może być również dzielona z innymi środkami bezpieczeństwa, takimi jak automatyczne instalacje tryskaczowe lub wężownice.

Przy projektowaniu systemu hydrantów pożarniczych należy spełnić określone cele dotyczące osiągów. Te cele dotyczące wydajności wymagają analizy hydraulicznej w celu wykazania, że w najbardziej hydraulicznie niekorzystnym hydrancie występuje wystarczające ciśnienie wody i przepływ. Wymagania dotyczące ciśnienia i przepływu różnią się w zależności od klasyfikacji budynku, powierzchni użytkowej.

Elementy systemu hydrantowego

Zaopatrzenie w wodę i magazynowanie

Zaopatrzenie w wodę dla przeciwpożarowego systemu hydrantowego musi pochodzić z pewnego źródła wody, takiego jak miejska sieć wodociągowa, czy statycznych źródeł wody takich jak zbiornik wodny lub tama. Magazynowanie wody musi również obejmować instalację automatycznego uzupełniania wody wynikłej np. z powodu strat związanych z odparowaniem, wyciekiem, okresowymi testami itd. Należy również wziąć pod uwagę pojemność lub objętość dostaw wody.

Zobacz elementy w sklepie: http://sklep-ppoz.pl/Hydranty.html

Rurociągi i zawory

Aby skierować wodę od miejsca pierwotnego (dostawy) do miejsca przeznaczenia (zawór hydrantowy), konieczne jest połączenie szeregu rur o określonych rozmiarach. Wymiary rury są ustalane przez przepisy budowlane i przeciwpożarowe. Okresowo należy dokonywać przeglądów i kontroli ciśnienia i przepływu wody. Zawory regulacyjne są używane w połączeniu z rurociągami, aby kontrolować przepływ wody.

Straż pożarna

Podnoszenia ciśnienia wody stanowi bardzo ważny element dla straży pożarnej w celu dostarczenia wody z hydrantu pożarowego w razie zagrożenia pod odpowiednim ciśnieniem. Pompa jest zazwyczaj zamontowana w szafce zawierającej szczegółowe informacje na temat ograniczeń ciśnienia i wymagań systemu hydrantów przeciwpożarowych.

Motopompy dodatkowe

W pewnych okolicznościach, gdy analiza hydrauliczna ustaliła, że zaopatrzenie w wodę jest niewystarczające do wymagań budynku, może być wymagane użycie jednej lub większej ilości pomp wspomagających. Motopompa może posiadać silnik elektryczny lub spalinowy.

Hydrant

Punktem końcowym wodnej sieci pożarniczej jest hydrant, strategicznie zlokalizowany w całym budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. Średnica nominalna przyłącza zaworu hydrantowego wynosi 52 mm. Należy zadbać o to, aby każdy hydrant pożarowy był łatwo dostępny i był dobrze oznaczony, aby użycie hydrantu nie wymagało wykonania dodatkowych zbędnych czynności.

Węże pożarnicze

Niektóre budynki mogą wymagać w ramach zatwierdzonego projektu instalacji dodatkowych urządzeń, takich jak węże pożarnicze. Wąż pożarniczy to wąż płasko-składany lub półsztywny o elastycznej budowie, zakończone prądownicą.

Plan sieci

Plan sieci instalacji wodociągowej i hydrantów przeciwpożarowych jest nieusuwalnym diagramem zamontowanym w szafce hydrantowej, pomieszczeniu pompowni i pomieszczeniu przeciwpożarowym, który ilustruje główne cechy systemu hydrantu przeciwpożarowego, w tym lokalizację, położenie i pojemność każdego zbiornika wodnego lub zbiornika, lokalizacji i ilości każdego zaworu, lokalizacji pompy, ciśnienie i natężenie przepływu pomp, lokalizacja głównego pomieszczenia sterowania elektrycznego, lokalizacja wszystkich łatwopalnych towarów i powierzchni składowania, rok instalacji, wysokość najwyższego hydrantu.

Użycie hydrantu

W normalnych warunkach system hydrantów przeciwpożarowych jest pod ciśnieniem z wodą gotową do użycia w sytuacjach awaryjnych. Po otwarciu zaworu hydrantowego system ma spadek ciśnienia wody. Spadek ciśnienia wody jest wykrywany przez czujnik ciśnienia, który z kolei uruchamia pompę wspomagającą, pobierając wodę ze źródła wody w celu zwiększenia ciśnienia wody w instalacji. Woda z hydrantu jest następnie kierowana przez wąż pożarniczy do dysz / prądownic.

Konserwacja hydrantów i elementów systemu

Systemy hydrantów pożarowych wymagają okresowych inspekcji i konserwacji, sprawdzeniu czy system działa i jest utrzymywany w stanie umożliwiającym jego bezproblemowe uruchomienie. Systemy hydrantów przeciwpożarowych są aktywnym systemem ochrony przeciwpożarowej zainstalowanym w ramach ogólnej strategii ochrony życia w budynku. Inne aktywne systemy ochrony przeciwpożarowej obejmują automatyczne instalacje tryskaczowe, szpule z wężem gaśniczym, systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru oraz czujniki kontroli dymu i ciepła w mechanicznych systemach wentylacyjnych.