Ceny kombajnów uzależnione są od wielu czynników. Chcesz wiedzieć jakich cen możesz spodziewać się w konkretnych jednostkach napędu, mocy czy tez wielkości i wydajności ciągnika? Przeczytaj uważnie nasz artykuł!
Kombajny to niezbędne maszyny, bez których nie można sobie wyobrazić współczesnego rolnictwa. Mimo, że kombajn sam w sobie jest maszyną, która i tak przyspieszyła pracę ludzkich rąk, producenci oferują coraz to bardziej wydajne kombajny, mające jeszcze bardzie poprawić wydajność pracy.
Tanie marki kombajnów
Cena kombajnów jest zależna od producenta. Za najtańsze kombajny białoruskiego producenta Gomselmash zapłacić można 300 tysięcy złotych netto. Gomselmash główny zakład produkcyjny ma w miejscowości Gomel we wschodniej Białorusi. Zakłady produkcyjne tej firmy są również w Rosji, Kazachstanie, Chinach oraz Argentynie. Najtańszy kombajn od tego producenta to Gomselmash Palesse GS 812. Kosztuje na naszym rynku około 300 tys. zł netto (oczywiście, w najtańszej wersji z 210 konnym silnikiem MMZ). Wersja z silnikiem Mercedes-Benz 238 KM kosztuje do 400 tys. zł netto. Budżetowym kombajnem jest model Vector 425 – 225 konny, rosyjskiej marki Rostselmash kosztujący od 400 000 złotych. W przypadku tanich marek części do kombajnów dla nich dedykowane są również atrakcyjne.
Cena kombajnów a silnik
Tanie kombajny mają słabsze silniki. Do 400 000 złotych nie kupimy raczej nowego kombajnu z mocniejszym silnikiem niż Gomselmash w wersji z silnikiem mercedesa. Chcąc kupić kombajn o większej mocy należałoby zdecydować się na model z wyższej półki używany.
Cena kombajnu a wydajność
Cena kombajnów jest uzależniona od ich wydajności, która zaś przekłada się na to ile plonów zostanie zebranych w danym czasie. Niezwykle wydajnym kombajnem jest New Holland CR10.90 , który w ciągu ośmiu godzin pracy potrafił zebrać aż 797,656 ton pszenicy, co uczyniło go rekordzistą Guinnessa.
Cena kombajnu a jego wielkość
Kombajny z wielkimi hederami mają też swoją wielka cenę. Duże kombajny najczęściej też posiadają duże zbiorniki na pszenicę i lepsze podzespoły, więcej koni mechanicznych, szybszy zbiór to większa cena. Dużego silnego kombajnu nie kupimy za mniej niż 1,5 mln złotych.
Najnowsze komentarze