«

»

mar 05

Rodzaje kombajnów rolniczych

Rolnictwo rozwija się od przeszło 12 tysięcy lat, lecz to w ostatnich 100 latach nastąpił prawdziwy przełom i rozpoczęto uprawy na szeroką skalę. Przed XIX wiekiem wykorzystywano głównie siłę własnych mięśni, siłę zwierząt pociągowych oraz proste narzędzia. Dzisiaj rolnicy wykorzystują wyspecjalizowane technologie, wydaje maszyny, wśród których są kombajny.

Ze względu na rodzaj zbiorów wyróżniamy kombajn:

  • zbożowy – wykorzystywany jest do zbóż takich jak: jęczmień, żytko, pszenica, owies;
  • ziemniaczany – przeznaczony do zbioru kartofli;
  • do buraków – zarówno czerwony, jak i cukrowych;
  • do roślin sadowniczych – takich jak jagody, borówki.

Kombajny zbożowe

Kombajny zbożowe są najpopularniejszym rodzajem kombajnów. Wykorzystuje się je do zbioru jęczmienia, żyta, pszen-żyta, pszenicy, owsa. Ten rodzaj maszyny najpierw kosi zboże, później je młóci i transportuje w ogromnym pojemniku na zboże.

Kombajn ziemniaczany

Kombajny ziemniaczane wykopują i zbierają ziemniaki, które po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi trafiają do kontenera. Tego rodzaju urządzenia potrafi pozbywać się również łodyg i łęcin. Popularna marka kombajnów ziemniaczanych jest Grimme.

Kombajn do buraków

Kombajny do zbioru buraków, często przystosowane są również do zbierania marchwi jadalnej. Kombajn wyrywa buraki, odcina im liście i łodygi, otrząsa nadmiar ziemi i przenosi do kontenera.

Kombajn do marchwi

Jako kombajny do marchwi wykorzystywane mogą być również te do buraków, chyba, ze sprzedawane będą marchewki z nacią. Takie kombajny również istnieją i wyrywają delikatnie marchew u nasady natki. Po przeciągarce marchew jest układana w kontenerze.

Kombajn do roślin sadowniczych

Kombajny wykorzystuje się przede wszystkim do zbioru owoców jagodowych. Za pomocą kombajnu zbierane są również maliny, aronie, agrest.

Niewątpliwie kombajnu przyspieszyły znacznie pracę przy zbiorach owoców i warzyw. Pamiętajmy jednak, że każde urządzenie, aby spełniało parametry wydajności wymieniane przez producenta musi być odpowiednio serwisowane. Po części do maszyn rolniczych zajrzeć można do AgroKomu na stronę sklep-rolnicze.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>