«

»

maj 09

Opryskiwacze zawieszane w pracach polowych

Opryskiwanie roślin i drzew jest zabiegiem, którego nie może wykonywać każdy. Jest to zabieg szczegółowo chroniony przez prawo polskie i europejskie, ponieważ nieuważne, lub nadmierne wykorzystywanie opryskiwania może doprowadzić do skażenia środowiska. Aby móc wykonywać zabiegi opryskiwania należy ukończyć szkolenie w tym zakresie. Każdorazowe opryskiwanie wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu odpowiednim organom nadzorującym ten proces. Należy zachować wszelkich środków ostrożności, terminów oprysków, odległości od sąsiednich działek i zabudowań, oznaczeń ostrzegających o dokonywanych opryskach oraz informacje o użytym środku. Tak więc jak widać nie jest to rzecz prosta i dowolna. Miejmy na uwadze także fakt, że opryskiwanie można przeprowadzić dopiero w ostateczności, kiedy wszelkie tradycyjne sposoby na ochronę roślin nie mogą przynieść oczekiwanych rezultatów.

ciągnik z opryskiwaczem

Wykorzystanie opryskiwaczy w pracach polowych

Aby móc uczestniczyć w pracach polowych i opryskach trzeba oczywiście posiadać odpowiedni sprzęt przeznaczony do pracy z pestycydami. Są to rożne opryskiwacze polowe, ale także sadownicze, zraszające rośliny cieczą z środkami chemicznymi. Możemy rozróżnić opryskiwacze polowe ciągnione albo zawieszane jeśli chodzi o prace polowe. Różnią się od siebie tym, że opryskiwacz ciągniony ma swój układ jezdny, podczepia się go do ciągnika na zaczep sztywny lub skrętny i przy pomocy ciągnika wprowadza się go w ruch. Zawieszane opryskiwacze natomiast są mniejsze, nie posiadają kół ani układu jezdnego, ale są zawieszane na tył ciągnika. Są zazwyczaj mniejsze od opryskiwaczy zaczepianych, tzn. posiadają mniejsze zbiorniki, dlatego przeznaczone są raczej do zastosowań na mniejsza salę, na mniejsze areały.

Cechy charakterystyczne opryskiwaczy zawieszanych

  • niższa cena od opryskiwaczy zaczepianych,
  • przeznaczone do pracy na mniejszych areałach, za sprawą mniejszych zbiorników,
  • wygodne w użyciu.

belka opryskiwacza zawieszanego

Zasada działania opryskiwaczy zawieszanych

Cały proces opryskiwania za pomocą opryskiwacza zawieszanego sprowadza się do równomiernej dystrybucji środka ochrony roślin. Do zbiornika opryskiwacza wprowadzana jest woda oraz środki chemiczne, zwane także pestycydami, które maja za zadanie zlikwidować szkodniki, które zagrażają uprawom. Ciecz ze zbiornika pompowana jest w stronę belki polowej, na której rozmieszczone są w równych odstępach rozpylacze. Poprzez przewody hydrauliczne ciecz trafia do rozpylaczy po czym w postaci drobnych kropel ciecz nanoszona jest na rośliny. Ważne jest aby cały proces prowadzić w dobrych warunkach atmosferycznych, przed wszystkim w czasie słabszych wiatrów a najlepiej podczas bezwietrznej pogody, ponieważ minimalizowane jest wtedy ryzyko znoszenia kropel cieszy. Podczas oprysków zachowana musi zostać także higiena osobista, ponieważ człowiek nie może mieć w żaden sposób bezpośredniego kontaktu ze środkiem ochrony roślin ani jego oparami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>